Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozvoj stylu a dřev

cast-logo.jpg

Autor : Stanislav Lukeš

Vloženo z textového souboru Word do editoru stránek. Přes program ,, Vložit z Wordu "

SOUČÁST DIPLOMOVÉ PRÁCE OBORU : BIOLOGIE A TĚLESNÁ VÝCHOVA PRO STŘEDNÍ ŠKOLY, ČESKÉ BUDĚJOVICE 2009, PRO VÍCE INFORMACÍ ZDE

Rozvoj stylu a dřev pro stolní tenis

  1. Klasický obranář: 

hraje převážně čopovanou hru dále od stolu (na BH obvykle tráva a na FH tenký def soft). Potřebuje co nejpomalejší prkno, jelikož čím je dřevo pomalejší, tím déle přidrží míček a hráč tím pádem může míčku udělit vetší rotaci. A to je samozřejmě pro obranáře klíčové, poněvadž je jeho hra založena na velké spodní rotaci (čop á la Eman) a potřebuje taktéž občas zahrát pomalý namotaný topspin (motanec ála Peťa Kovařík). Nevýhodou takového prkna je potom chybějící důraz, zamáznout se dá míček pouze u stolu, jinak chybí rychlost. Ideální volbou pro tento styl je proto pomalejší prkno se soft feelem (pekně měkoučké kvůli té delší době „držení míčku“ na pálce- vrchní dýha z vrby nebo např. limby) a větší hlavou (kvůli větší stabilitě v čopované hře). Zvolil bych např. prkno Butterfly Alpha, Donic Defplay Classic Senso nebo třeba Nittaku New Defence.                                                    Mezi známé klasické obranáře patří : Japonec Koji Matsushita, Bělorus Evgueni Chtchetinine a brodská zeď Pepa Dykast.

 

  1. Moderní obranář:

taktéž chytá cca 2-3m za stolem, ale už pouze z BH (většinou trávou, ale taky pomalejší sendvič je vhodný). Prkno je vhodné použít strědně rychlé, se středně velkou hlavou, ale už ne se soft feelem, ale raději více tvrdší (každopádně ale musí být tlumící). Moderní obranář totiž kromě jistého BH potřebuje dostatečné důrazný FH, jelikož při každé příležitosti přechází do FH topspinového protiútoku. Ideální volbou je pak prkno Butterfly Joo Se Hyuk, Butterfly Defence II nebo např. Joola Weixing (u tohoto dřeva je např. jako tlumící prvek použita černá tkanina, která následuje za vrchní dýhou, takže i když není prkno zrovna pomalé, dokáže zatlumit nejednu ránu).

 

Určitě nejznámější moderní obranář je Korejec Joo Se Hyuk, dále pak naturalizovaný Rakušan Chen Weixing a duo Beníčků z Nivnice.

 

  1. OX blokař-útočník s materiálem:

tihle hráči se drží převážně u stolu, na BH je nejčastěji tráva ve verzi OX (bez houby), kterou blokují a dokáží s ní i zaútočit. Na FH se pak používá soft nebo sendvič, kterým drajvově ukončují výměny. OX trávy mají malou rychlost a velký zvrat (i při pasivním nastavení rakety umí obrátit rotaci). Celkově tito hráči hrají především na co nejvyšší rušivý efekt, proto je podle tohoto požadavku nutné vybrat i vhodné prkno. Volil bych méně pružné dřevo s tvrdšími vnějšími dýhami a nevyhýbal bych se ani dřevům s druhou vrstvou z karbonu. Tyto dřeva musí umět pohltit energii, proto se v jejich středu (jádru) používá tlumící materiál (kdo má rád lehčí prkna, může volit balsu). Jak už jsem psal, vnější dýhy je lepší použít tvrdší (např. koto), tyto tvrdší vrstvy odmítají míček vpustit dál do dřeva a maximálně obrací soupeřovu rotaci. Často se používá dřevo se zvětšenou hlavou a větším sweet spotem (velikostí plochy, na které prkno hraje konstantně). Větší sweet spot dodává právě ten karbon (nebo se používají různé umělé materiály), dřevo pak celkově působí tužším a tvrdším dojmem, což je pro maximální obrácení rotace ideální. Můj tip na dřevo je Nittaku Shake Defence.

Tímto stylem se prezentuje mladý Švéd Fabian Akerstrom dále pak Staňa Janečka nebo bystřická legenda Vašek Mahdalův.

 

  1. Allrounder:

tož tento plajer musí být schopen zahrát všechno, těží z různorodé hry. Musí umět zahrát ostrý čopík, namotaný topspin a v neposlední řadě musí mít jistý blok. Proto je nutností vlastnit vyvážené dřevo, u kterého je klíčovým parametrem kontrola. Používají se takové klasiky jako Donic Appelgren Allplay nebo Butterfly Andrzej Grubba. Nemusí být na škodu vyzkoušet i něco z novinek (např. Donic Burn Aratox ALL+), které často obsahují karbony (Butterfly Gruba Carbon atd) a ostatní uměliny- tudíž mají větší sweet spot. Velmi kvalitní prkna s nějakou tou umělou vložkou se poznají tak, že při poklepu na stranách mají takřka totožný zvuk jako ve středu.

Vyznavačem tohoto stylu v Nivnici je hráč se zkušenostmi ze zahraničí (Irska) Kapin.

  1. Útočník:

tak tuhle kategorii ještě rozdělím na 4 další (a učitě by se to dalo rozdělit ještě podrobněji, protože útočníků je prostě jak hub po dešti)

  1. Motač (technický oboustranný topspinář): hraje převážně blíže u stolu a to především topspin (spin) z obou stran. Umí velice dobře zahrát na rotaci a citlivě umísťovat míče, vhodné dřevo pro takového hráče (Peťu Kovaříka) je v rozmezí –OFF až OFF a s dostatečnou kontrolou. Volil bych prkno s Soft/Med feelem,vetší pružností a s co možná nejdelším držením míče. Ideálním prknem by mohlo být dřevo Butterfly Timo Boll Spark.

 

  1. Útočník s dominantním FH: z této strany umí jak spin tak i velmi rychlý drive (závěrečnou rovnou smeč). BH bývá obvykle pasivnější, proto z něho hraje převážně blok a flip (Vraťova packa) nebo pomalejší rozmotaný topspin. Je dobré zvolit OFF prkno, ale s dobrou kontrolou. Vhodné prkno by mohla být nějaká ta klasika od Stigy (např. Stiga Ofensive Classic). Stiga vyrábí celodřeva, jenž vynikají velkým citem při dostatečné rychlosti, proto i nejeden šikmooký šampion používá tyto prkýnka.Silným FH disponují především hráči z Číny, ať už penholdeři (např. Xu Xin, Ma Lin a Wang Hao) nebo zastánci klasického držení rakety (Wang Liqin, Ma Long a Zhang Jike). U nás se tímto stylem hry prezentuje Teny, občas i Tomík, ale u něho člověk nikdy neví, co zrovna za styl použije

 

  1. Útočník ze střední vzdálenosti: z 90% procent hraje topspinové údery a to nejen z FH, ale často i z BH. Potahy je dobré zvolit s co možná nejsilnější houbou, takže klidně maxka. Prkno musí patřit minimálně do OFF kategorie, pro pohodlnou a účinnou hru ze střední vzdálenosti je dobré volit prkno s větším katapultem a vyšším obloukem. Velkým katapultem disponují např. jednovrstvé hinoki dřeva, které převážně vyrábí firmy z Japonska (Butterfly, Darker, Kokutaku…). Hinoki má spoustu zvláštních vlastností, hlavní je asi ta, že působí dá se říct „lepivě“. Při topspinu je cítit, že míček víc následuje pohyb pálky, déle drží na dřevu a pak ho katapultuje. Nevýhodou tohoto dřeva je, že dřevo pochází ze stromu Hinoki cypres, které je staré minimálně 300 let, proto jsou tyto dřívka docela drahé. Ale hráči, jenž s nimi hrají, tvrdí, že kdo je jednou vyzkouší, už nebude chtít nic jiného. Útočnou hru ve střední vzdálenosti od stolu preferuje několik špičkových hráčů, ať už Japonec Mizutani nebo Francouz Mattenet. Jinak když se mu zrovna chce, tak je tuto hru možné vidět u Peti Koušového.

 

  1. Řezník (agresivní útočník): hráč, který hraje hodně agresivně, snaží se zatlačit soupeře už prvním úderem. Nehraje moc na rotaci, dominantní je FH nízký ostrý topspin a nekompromisní drajv. Z BH pak aktivní přiklepnutý blok, rychlý kontr a topspin. Pro svoji hru potřebuje důraznější prkno, které by mělo mít med/hard feel a menší dobu držení míčku. Vhodné prkno by mohl být Butterfly Primorac Carbon apod. prkna, na které už hráči potřebují zbrojní pas. Kdo se chce potkat s takovým stylem, ať zazvoní v Řecku u Kreangů nebo u Šopíků v Nivnici. Tož to by bylo ohledně pár tipů na vhodné dřeva v závislosti na preferovaném stylu asi vše… ale stejně mi to nedá, abych nepoznamenal, že každý hráč má jinou techniku úderů a i při vhodném prkně nemusí dosáhnout kýženého efektu. Hlavní roli zde hraje právě ta výše zmiňovaná vlastnost dřev a to „držení míčku“ neboli doba kontaktu. Když si člověk zahraje proti špičkovým hráčům, zjití, že jejich topspiny jsou mnohem silnější, než se na pohled zdá. A není to jen o tom, že mají rychlejší pohyb ruky a když taky více švihnem rukou, je problém vyřešen. Někdy je to o zápěstí, jindy o pohybu paže atd atd.. Klíčový je dopad míče na pálku. Míček musí být trefen pálkou pohybující se jak směrem dopředu tak i nahoru maximální rychlostí. Copak se stane při takovém úderu s míčkem? Míček prochází potahem, deformuje ho, prochází na dřevo a to také deformuje. Toto se děje při každém topspinu profesionálních hráčů, hrající razantní údery. Vědí, jak zahrát úder tak, aby se míček dotkl i dřeva. Pak i při topspinovém úderu je slyšet hlasitý zvuk, jak míček naráží na dřevo. Pokud tento zvuk, který je normálně slyšet při smeči, neslyšíte při hraní topspinu, znamená to, že zkrátka nehrajete stejné silné topspiny, jako špičkoví hráči. Samozřejmě tohle není nejdůležitější vlastnotst pro všechny herní styly a existují hráči, kteří topspin s takovým zvukovým projevem nezahrají a přesto patří mezi vynikající a nebezpečné hráče. Za poslední roky šel vývoj dřev hodně dopředu, jednotlivé vrstvy dřev se doplňují materiály jako: zylon, arylate/carbon, aratox a spousta dalších. Všechny tyto materiály pomáhají zlepšovat vlastnosti dřev a pomáhají hráčům v jejich zlepšování. Celkově lze ale říci, že k dosažení úspěchu stejně platí především jedno pravidlo a to: trénovat, trénovat a trénovat.
 
 


Poslední fotografieFacebook

Hodiny

Přesný čas v místě Česko:

Lázně - Propagační video


Memoriál Milana Hrachového ( 2016 )


Orel - Propagační video


Orel - Turnaj žáků


Předpověď počasí


Standa paří


VOŠ a SOŠ SZeŠ-T Bystřice nad Pern.


Mail listArchiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        


Statistiky

Online: 11
Celkem: 702879
Měsíc: 15526
Den: 555